Drobečková navigace
V týdnu od 23. května proběhl u nás v Konferenčním centru druhý ročník mezinárodního setkání specialistů, kteří se věnují kvalifikaci zařízení na provoz v náročném prostředí jaderných elektráren (2nd International Equipment Qualification in Nuclear Installations meeting). Akce pod taktovkou týmu Víta Plačka z oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí (2305) divize Integrita a technický inženýring (2300) navázala, po pandemií vynucené přestávce, na svůj první úspěšný ročník v roce 2019.
Cílem setkání byla výměna zkušeností a poznatků o celém procesu kvalifikace zařízení – tj. od vstupů, přes realizaci až po údržbu. Řešeny byly požadavky na užitné vlastnosti i podmínky zkušebních laboratoří a dodavatelů, potřeba zajištění kvality během testování, výroby i instalace komponent. V průběhu jednání byly definovány také nové potřeby v oblasti výzkumu.
Sázka na výhradně prezenční formát konference se kupodivu více než vyplatila. Zájem byl enormní, kapacita našeho sálu se účastníky ze všech koutů světa zcela zaplnila. O letošní ročník projevilo zájem i několik komerčních sponzorů, kteří se během akce prezentovali produkty nebo postery. Velmi prestižní pro nás byla samozřejmě i záštita, poskytnutá konferenci ze strany MAAE.
Podstatné je, že kromě našich standardních partnerů a zákazníků se mezi osmdesátkou účastníků objevila i řada „nováčků“ – ať už v oboru samotném nebo v rámci této mezinárodní komunity. ÚJV Řež tak měla skvělou příležitost prezentovat své služby a kapacity dalším potenciálním zákazníkům. Většinu z nich jsme provedli po našich laboratořích a areálu i osobně.
Program čtyřdenního setkání byl opravdu nabitý, nicméně organizace naštěstí šlapala jako hodinky. Delší přestávky poskytly dostatek času na osobní setkání a neformální diskuse, tento benefit ostatně velmi vyzdvihli už účastníci prvního ročníku. V doprovodném programu nechyběl ani společenský večer v Praze nebo malé odlehčení v podobě ochutnávky piv (místní řežské vzorky soutěžily s argentinskými). Naši hosté i domácí průběh i výstupy konference vysoce ohodnotili jak po odborné, tak i společenské stránce. Další ročníky EQ meeting budou proto velmi pravděpodobně následovat.
Kolegům z oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí k jejich mezinárodně úspěšné akci a prezentaci gratulujeme!
Kvalifikace zařízení pro zařízení a komponenty, které jsou na elektrárnách důležité z hlediska bezpečnosti, je podstatnou součástí projektového řízení životnosti. Tento proces zahrnuje kvalifikaci na funkční způsobilost, seismické podmínky, podmínky prostředí a účinky elektromagnetického rušení a to v celém rozsahu - od normálních provozních podmínek až po podmínky havárie. Zařízení, na které se provozovatel jaderné elektrárny spoléhá při plnění bezpečnostních funkcí, musí prokázat zvou funkční způsobilost i případě rozšíření projektu.