Drobečková navigace
V našem konferenčním centru jsme hostili zajímavou debatu, kterou organizoval Institut pro veřejnou diskusi (IVD). Hlavním tématem byly Malé modulární reaktory (SMR).
Ve středu 27. listopadu se v Českých Budějovicích sešli zástupci akademické i průmyslové sféry na konferenci „Jaderná energetika 2024: vize a udržitelnost pro jižní Čechy“. Diskusní fórum o budoucnosti jaderné energetiky v Jihočeském kraji připravila Jihočeská univerzita ve spolupráci se Skupinou ČEZ. V rámci přednášek a panelových diskusí vystoupili významní hosté a řečníci, mezi…
Čtvrtý ročník vědeckého festivalu Týden Akademie věd ČR, který navazuje na dvacetiletou tradici akce Týden vědy a techniky Akademie věd ČR, proběhl letos od 4. do 10. listopadu a naše řežské údolí bylo tradičně jeho důležitou součástí. Na poutavém programu spolupracovaly ÚJV Řež, Centrum výzkumu Řež, Ústav jaderné fyziky a Ústav anorganické chemie (oba posledně jmenované patří Akademii…
Rok 2024 je už padesátým rokem v řadě, ve kterém se v řežském údolí vyrábějí radiofarmaka. Prvními preparáty, vyráběnými tehdy na reaktoru VVR-S, byly v roce 1974 jodidové přípravky Orthojodhippuran OJH 131I a Bengálská červeň BČ 131I.
Po čtyřech produktivních letech skončil mezinárodní projekt APAL (Advanced PTS Analysis for LTO – Pokročilé analýzy tlakově teplotních šoků pro zajištění bezpečného dlouhodobého provozu jaderných bloků), financovaný EU. Projekt, který koordinovala ÚJV Řež prostřednictvím kolegy Vladislava Pištory z divize Integrita a technický inženýring, byl završen třídenním závěrečným seminářem,…
Novým generálním ředitelem a předsedou představenstva ÚJV Řež, a. s., je od 1. 10. 2024 Martin Ruščák, který působil na manažerských pozicích ve Skupině ÚJV již v letech 1993 až 2000, a následně byl v letech 2011 až 2018 ředitelem dceřiné společnosti Centrum výzkumu Řež. Doposud působil jako poradce člena představenstva ČEZ, a. s., Tomáše Pleskače, se zaměřením na nové jaderné…
Dnem otevřených dveří si připomínáme 25 let od zahájení provozu PET Centra Praha a úspěšnou nadstandardní spolupráci mezi Nemocnicí Na Homolce a ÚJV Řež, a. s., při diagnostice a léčbě pacientů pomocí zobrazovací metody pozitronové emisní tomografie (PET). Jedná se také o unikátní příležitost vidět zblízka zařízení a technologie, které jsou v náročném provozu pro veřejnost zcela…
Při plánované výstavbě nových jaderných zdrojů (NJZ) se budou muset naše národní orgány orientovat i podle zahraničních norem, se kterými běžně nepracují. Podporu činnosti těchto orgánů v rámci povolovacího řízení zajistí projekt TA ČR, který běží od ledna 2024. Jeho hlavním příjemcem je ČVUT v Praze a na realizaci pracuje konsorcium odborných institucí, jehož členem je také ÚJV Řež.
Kolega Daniel Dopjera prezentoval na konferenci EPRI NDE TechWeek 2024 v USA možnosti využití specializovaného softwaru MVM1 pro tvorbu virtuálních zkušebních těles. Tato metoda vyváření umělých vad svarů v průmyslových provozech se jeví jako významný přínos pro provozovatele elektráren a školení personálu, který je za kontroly svarových spojů a identifikaci případných problémů zodpovědný.
ÚJV Řež jako vedoucí mezinárodního konsorcia uzavřela tříletý projekt „Regionální vodíkové vlaky na českých železnicích“, ve kterém jsme posuzovali technické a ekonomické podmínky pro nasazení jednotek s alternativními pohony na osmi konkrétních českých linkách.