Drobečková navigace
V týdnu od 29. května jsme pod záštitou MAAE uspořádali mezinárodní seminář, zaměřený na možnosti využití geopolymerů jako matric pro ukládání radioaktivních odpadů. Kolegové z divize Radioaktivní odpady a vyřazování pod vedením Petra Večerníka u nás hostili třicítku odborníků ze 16 států. Cílem setkání byla výměna informací a zkušeností ve vývoji, využití a optimalizaci výroby alkalicky aktivovaných pojiv pro různé typy odpadů. Řešilo se chování, způsoby měření a testování matric nebo výhody a nevýhody různých typů geopolymerních materiálů.
Součástí týdenního programu byla i praktická část, v rámci které si odborníci prohlédli pracoviště naší divize 2400 a mobilní solidifikační linku společnosti Chemcomex a vyzkoušeli si jak fixovat simulované vzorky odpadu do geopolymeru. Tato zkušební tělíska pak následně účastníci i otestovali v rámci závěrečné sekce semináře.
Geopolymery, neboli alkalicky aktivované alumosilikátové cementy nebo pojiva, byly objeveny na počátku 20. století a od té doby se stále více využívají v různých oblastech průmyslu, zejména jako stavební, keramické, protipožární a nátěrové materiály. V posledních dvaceti letech se začínají uplatňovat i v jaderném průmyslu a při zpracování různých druhů radioaktivních odpadů.
Dosavadní aplikace jsou převážně zaměřeny na imobilizaci radioaktivního odpadu, kde by mohly postupně stát částečnou náhradou běžného portlandského cementového betonu odolného vůči extrémním podmínkám radiace. Vývoj a testování geopolymerní matrice je jedním z úkolů projektu TAČR ALMARA (FW01010115), který řeší kolektiv 5 institucí vedených ÚJV Řež.