Drobečková navigace
Začátkem září se k nám do Řeže sjela dvacítka mladých evropských odborníků, kteří se v rámci své specializace chtějí věnovat problematice nakládání s radioaktivními odpady (RAO). Kurz, připravený a vedený našimi kolegy z divize Radioaktivní odpady a vyřazování, byl součástí programu výměny zkušeností v rámci rozsáhlého evropského projektu PREDIS.
Kurz účastníkům poskytl o nakládání s radioaktivními odpady zevrubný všeobecný přehled. Součástí praktické části výuky byly i návštěvy našich pracovišť, která se nakládání s radioaktivními odpady věnují a připravují odpady k umístění do úložišť. Studenti tak v Řeži viděli Centrum nakládání s radioaktivními odpady a laboratoře oddělení Chemie palivového cyklu. Mladí odborníci si z dvoudenního programu odnesli řadu teoretických i praktických poznatků, které jim v budoucnu pomohou při implementaci metodik nakládání s RAO do provozní praxe.
Projekt PREDIS, zahájený v roce 2020, je zaměřen na vývoj a zdokonalení metod zpracování a úprav různých druhů radioaktivních odpadů, vznikajících v rámci jaderných, průmyslových nebo medicínských provozů. Je zacílen zejména na nízko a středně aktivní RAO, pro které v současné době nejsou k dispozici optimální nebo technologicky vyspělá řešení. Kromě inovativních metod úprav RAO je součástí výzkumu také digitalizace a využití umělé inteligence při kontrolách obalových souborů. Všechny tyto přístupy směřují ke snížení celkového objemu a aktivity ukládaných odpadů a ke zvýšení radiační bezpečnosti během zpracování i po uložení. Koordinátorem projektu je finské výzkumné centrum VTT. V ČR se ho kromě ÚJV Řež účastní také její dceřiná společnost Centrum výzkumu Řež a dále ČVUT Praha a Státní ústav radiační ochrany (SÚRO).
V ÚJV Řež se na projektu podílí tým více než deseti specialistů z divize Radioaktivní odpady a vyřazování. Pod vedením Václavy Havlové řeší inovace pro tři typy odpadních materiálů – kovy, organické kapaliny a cementované odpady.