Drobečková navigace
V červnu 2020 byl úspěšně zakončen projekt s názvem „Výzkumná podpora bezpečnostního hodnocení hlubinného úložiště“. Jako hlavní dodavatel pro Správu úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ho vedla společnost ÚJV Řež, prostřednictvím své divize Radioaktivní odpady a vyřazování. Řešení zahrnovalo celkem 44 dílčích podprojektů a související vypracování téměř 240 odborných zpráv. Mezi nejdůležitější výsledky komplexních prací patří pilotní výpočet, hodnotící dlouhodobou bezpečnost hlubinného úložiště (HÚ) vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, s reálnými daty z předpokládané hloubky HÚ a příprava podkladů pro proces hodnocení všech devíti potenciálních lokalit z hlediska dlouhodobé bezpečnosti úložiště. Tento proces byl uzavřen doporučením 4 lokalit pro další navazující etapu hodnocení.
ÚJV Řež poskytuje komplexní výzkumnou a vývojovou podporu programu hlubinného úložiště v ČR, řízeného SÚRAO, už od roku 1994. V projektu Výzkumná podpora bezpečnostního hodnocení HÚ (2014 – 2020) byl součástí prací v sedmi oblastech hlavně výzkum a řešení bariér úložišť radioaktivních odpadů, testování a hodnocení vlastností horninového prostředí a hodnocení dlouhodobé bezpečnosti úložiště. Na projektu se podílelo sedm hlavních subdodavatelů — Česká geologická služba, PROGEO, s.r.o., ČVUT, Technická univerzita v Liberci, Centrum výzkumu Řež s.r.o., Ústav geoniky AV ČR, v.v.i. a CHEMCOMEX Praha, a.s. Dílčí projekty zahrnovaly práce cca 250 specialistů z řady technických a přírodovědných oborů, jako je např. chování vyhořelého jaderného paliva (VJP) a radioaktivního odpadu (RAO), chování obalových souborů pro VJP a RAO, chování tlumících a výplňových materiálů, řešení úložných vrtů, chování horninového prostředí, transportu radionuklidů z úložiště a výzkum charakterizace horninového prostředí a řadu dalších.
Vzhledem k délce, rozsahu a charakteru projektu musela ÚJV Řež vytvořit vlastní pokročilý systém řízení, který umožnil koordinaci a řízení rozsáhlého objemu prací napříč širokým řešitelským týmem. Tento systém byl implementován i na hlavní subdodavatele, přičemž pro některá, zejména akademická pracoviště, představoval zásadní, dosud nepoužívané know-how.
Za šest let trvání projektu bylo zadavateli předáno velké množství odborných zpráv, některé z nich v angličtině, mapové podklady, geologické a hydrogeologické modely, odborné publikace, mnoho konferenčních příspěvků a dalších specializovaných materiálů. V řadě zkoumaných oblastí přispěly poznatky z projektu k posunu odborného know-how a umožnily přínosnou výměnu informací a zkušeností mezi zúčastněnými řešiteli.
Projekt přípravy Hlubinného úložiště v ČR bude nyní pokračovat dalším stupněm bezpečnostního hodnocení pro 4 lokality. ÚJV Řež je připravena se zapojit i do této navazující fáze.
Prostřednictvím naší Divize Radioaktivní odpady a vyřazování se zabývámé inženýrskými, servisními a výzkumnými službami v oblasti zadní části palivového cyklu jaderných elektráren. Divize zajišťuje zpracování a úpravu institucionálních radioaktivních odpadů (RAO), řešení nálezů neznámých či opuštěných zdrojů, vyřazování pracovišť se zdroji ionizujícího záření z provozu, výzkumnou a inženýrskou podporu technologiím zpracování a úpravy RAO a vývoji a provozu úložišť RAO, akreditovaná měření obsahu radionuklidů a jaderných materiálů a také mezinárodní přepravy paliva z výzkumných reaktorů.
Doprovodné fotografie — komentář:
5828 - Kolony pro dlouhodobé sledování změn chemismu a mineralogie cementových materiálů při interakci s podzemní vodou. Kolony jsou naplněny 3 různými materiály, které se v současnosti užívanými při zpracovávání a ukládání RAO.
2583 – Testovací těleso z cementového materiálu s inkorporovanými vzorky ocelových plíšků pro sledování korozních jevů. Pilotní test extrakce kovových vzorků.
3507 – Testovací krychlová tělesa připravená ze studovaných cementových materiálů. Vytvrdnutí a zrání materiálů probíhá v komoře se 100% vzdušnou vlhkostí.
9511 - Odběr horninových vzorků v PVP Bukov pomocí jádrového vrtání.