Drobečková navigace
Naše divize ENERGOPROJEKT PRAHA (EGP) prošla nedávno zdařilou generační obměnou. Mladým projektantům nechybí znalosti ani nadšení pro práci, ne všichni ale zažili transformaci svých projektových výkresů na skutečné energetické provozy, se všemi možnými odchylkami a změnami. Pro dvacítku nových kolegů jsme proto připravili zážitkový mentoring, který je provedl od teorie a projektové dokumentace až po osobní zkušenost s provozem reálných elektráren. Volba padla na Počerady a Ledvice a 4. blok slovenské JE Mochovce. EGP je pod nimi podepsána jako generální projektant, navíc typově reprezentují v Česku nejvíce využívané zdroje – tedy uhlí, paroplyn a jádro.
Ideovým otcem a průvodcem programem byl Zdeněk Vlček, technický ředitel divize EGP. V první, teoretické části, zopakoval skupině základní fyzikální zákony a principy, na kterých fungují tepelné, parní, plynové a paroplynové oběhy, jaká je jejich účinnost, výhody a nevýhody. Fyziku vystřídaly informace o konkrétním energetickém mixu v ČR, včetně porovnání charakteristik klasických a obnovitelných zdrojů. Pro přípravu na návštěvy elektráren se pak detailně probíraly a vysvětlovaly výkresy a modely jejich jednotlivých částí. A pak se jelo na elektrárny a zkoumalo se na místě, co je v rámci provozu nakonec jinak — a proč.
Na čtvrtý blok Mochovců, který je už v pokročilém stadiu výstavby, se pak na pozvání Slovenských elektráren vypravilo vedení divize EGP v doprovodu Jiřího Duspivy, ředitele divize Jaderná bezpečnost a spolehlivost.
Zajímavá zkušenost přispěla nejen k utužení neformálních vztahů v týmu, ale hlavně mladým kolegům přiblížila, co jejich kolegové a předchůdci dokázali, že je na co hrdě navazovat. Moderní projektování musí dnes na změny v zadání i technologiích reagovat pružněji než kdy dříve, atraktivní forma předávání znalostí a zkušenosti z reálného prostředí k tomu u nás v ÚJV Řež patří.