Drobečková navigace
Ing. Martin Kronďák, Ph.D., vedoucí oddělení Podpora provozu energetických zařízení z naší divize Intergrita a technický inženýring, byl v březnu 2021 jmenován na pozici technického předsedy (Technical Chairman) ve výboru Chemistry Research Integration Committee nezávislé americké organizace EPRI. Jmenování do této prestižní pozice je oceněním expertních znalostí nejen pro Martina Kronďáka osobně, ale dokládá i vysoký mezinárodní kredit ÚJV Řež v oblasti podpory provozu jaderných elektráren.
Výbor Chemistry Research Integration Committee (RIC) v EPRI řídí výzkumné činnosti programu 41.09.03 - Water Chemistry Program. Z pozice technického předsedy bude kolega Kronďák zodpovědný za formulování priorit a potřeb členů EPRI, zastoupených v RIC.
O EPRI
Nezávislá americká organizace pro výzkum energetiky a životního prostředí Electric Power Research Institute (EPRI), byla založena v roce 1973 jako neziskový subjekt a nástroj pro realizaci sdíleného výzkumu elektrárenských společností. Na práci EPRI se podílí vědci, inženýři, odborníci z akademické sféry i průmyslu. Hlavním přínosem organizace je široké sdílení a aplikace informací a poznatků souvisejících s výrobou elektřiny, včetně otázek bezpečnosti, spolehlivosti, efektivity, cenové dostupnosti, zdraví a životního prostředí. Členové EPRI zajišťují přibližně 90 procent výroby a dodávek elektřiny ve Spojených státech a mezinárodně se na její činnosti podílí více než 1000 organizací ze třiceti zemí. Aktivity EPRI se soustřeďují do čtyř oblastí: jaderná energetika, klasická energetika a obnovitelné zdroje, ochrana životního prostředí a přenosové a distribuční sítě. Jaderný sektor EPRI je členěn do deseti programů, které pokrývají většinu provozních aspektů jaderných elektráren a částečně i problematiku výstavby nových jaderných zdrojů.
Společnost ČEZ je členem jaderného sektoru EPRI od roku 2011. V rámci tohoto členství získala přístup ke znalostem EPRI i ÚJV Řež, která pro ČEZ poskytuje technickou podporu provozu elektráren.
O programu Water Chemistry
Chemické podmínky vodních režimů v jaderných elektrárnách mají vliv na rychlost koroze materiálů, výkon paliva i radiační pozadí. Nedostatek pozornosti, věnované chemii vody, může vést až k odstávkám a degradaci důležitých komponent elektrárny. Program Water Chemistry je zaměřen na výzkumné a vývojové činnosti, které pomáhají vyhodnotit provozní zkušenosti a definovat pokyny pro optimalizaci výkonu bloku, zmírnění koroze, dosažení a udržení standardů výkonu paliva a minimalizaci radiace. Program poskytuje komplexní sadu nástrojů pro řízení chemie vodních režimů, včetně doporučení, příruček, nových provozních a monitorovacích technologií a softwaru pro kontrolu a hodnocení chemie. Výzkumné aktivity se zaměřují na mnoho aspektů účinné kontroly chemie, včetně technicky založeného chemického poradenství, ukázek prvotřídních technologií a vývoje softwarových nástrojů.