Drobečková navigace
V týdnu od 20. května proběhl u nás v Konferenčním centru už třetí ročník mezinárodního setkání specialistů, kteří se věnují kvalifikaci zařízení na provoz v náročném prostředí jaderných elektráren (3rd International Equipment Qualification in Nuclear Installations Meeting). Akce se díky tradičně zajímavému obsahu a skvělé organizaci stala významným centrem pro setkávání odborníků z celého světa.
Nápad vyměnit si technické zkušenosti, představit aktuální výzvy a posílit osobní kontakty v této specializované komunitě vznikl na půdě divize Integrita a technický inženýring, v oddělení Radiační chemie a kvalifikace na prostředí. Jeho vedoucí Vít Plaček je nejen duchovním otcem akce, ale i velmi osobně angažovaným realizátorem a leaderem. Díky jeho zápalu a vydatné organizační pomoci kolegy Dominika Dragouna se EQ Meeting stal jednou z prestižních odborných akcí tohoto typu nejen v rámci Evropy, ale celosvětově. Vysoký kredit dokládá i pravidelná záštita nad konferencí ze strany Mezinárodní atomové agentury ve Vídni.
Už první běh v roce 2019 ukázal, že zájem odborníků ze všech koutů světa o tento formát a tematiku je enormní. Letošní ročník naplnil kapacitu Konferenčního centra opravdu „až po střechu“ – a to i přes poměrně vysoké vstupné, které divizi umožní pokrýt náklady na akci samotnou i na zajímavý doprovodný program. Zájem o prezentaci byl opět i ze strany komerčních sponzorů. Řada účastníků z elektráren, mezinárodních organizací, výzkumných subjektů, regulačních orgánů, výrobců příslušenství a zkušebních laboratoří přijíždí pravidelně, první zájemce se na letošní termín registroval dokonce s více než půlročním předstihem. Mezi osmdesátkou odborníků se ale objevili i „nováčci“, které k nám pro důležité informace a kontakty poslaly jejich domovské organizace.
Během prezentací zazněly poznatky o celém procesu kvalifikace zařízení – tj. od vstupů, přes realizaci až po údržbu. Řešeny byly požadavky na užitné vlastnosti i podmínky zkušebních laboratoří a dodavatelů, potřeba zajištění kvality během testování, výroby i instalace komponent. V průběhu jednání byly vydefinovány také nové potřeby v oblasti výzkumu a vývoje pro tuto problematiku. V úvodní sekci i během tematických bloků jsme samozřejmě měli dostatek prostoru představit naše vlastní aktivity a služby a vytvořili jsme si tím potenciál pro další zakázky na kvalifikaci zařízení. Součástí programu byly i prohlídky našich pracovišť v areálu.
Program čtyřdenního setkání byl nabitý, ale organizace nikde nezadrhla. Přestávky a společenská část programu poskytly dostatek času na osobní setkání a neformální diskuse. Tento benefit je ostatně jedním z aspektů, které EQ Meeting odlišují od standardních vědeckých konferencí a který účastníci vždy vysoce hodnotí. Pokračování příště…určitě bude, termín dalšího ročníku v roce 2026 je už naplánován na týden od 18. května.