Drobečková navigace
Kolegové z oddělení Chemie palivového cyklu naší divize Radioaktivní odpady a vyřazování se už od roku 2017 aktivně podílejí na rozsáhlém experimentálním programu v Podzemním výzkumném pracovišti Bukov, které provozuje státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Tady se, v předpokládané hloubce budoucího hlubinného úložiště 550 metrů pod povrchem, testuje chování horninového masivu a materiálů zvažovaných pro konstrukci zařízení nebo jednotlivých bariér. K řadě našich projektů, zaměřených například na zkoumání transportních parametrů hornin, inženýrských bariér, korozi a vzájemnou interakci jednotlivých složek systému aktuálně přibyly práce na korozních experimentech vybraných materiálů, včetně studia interakce kovových materiálů – bentonitu a přirozeného horninového prostředí.
Podzemní laboratoře v katastru obce Bukov na Vysočině jsou umístěny v prostorách dolu Rožná I. poblíž bývalých uranových dolů v Dolní Rožínce. Toto nejhlouběji položené výzkumné pracoviště v Česku bylo budováno v letech 2013 až 2017. Je tu vyražená hlavní přístupová chodba, jedna chodba laboratorní a čtyři zkušební komory. Sbírají a ověřují se tady data, která pomáhají porozumět procesům ve srovnatelném horninovém prostředí, otestovat návrhy inženýrských bariér nebo provádět detailní bezpečnostní rozbory. Pracovníci divize 2400 se na experimentálním programu v PVP Bukov podílejí od samého začátku. Mezi naše hlavní výzkumy patří kromě zmíněného Pilotního korozního experimentu například projekt Puklinová konektivita, Interakční experiment, Charakterizace PVP Bukov I, II, Mikrobiální monitoring nebo Získávání dat z hlubokých horizontů.
SÚRAO nedávno uspořádalo prohlídku PVP Bukov pro novináře a publicisty. Na krátký výstup z akce s kolegou Milanem Zunou v hlavní zpravodajské relaci ČT 1 se můžete podívat: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1097181328-udalosti/221411000101123/video/878535
O problematice bariér pro úložiště a dalších zajímavých projektech svého oddělení Chemie palivového cyklu (2402) mluvila letos v zajímavém podcastu také jeho vedoucí Václava Havlová: https://www.ujv.cz/cs/aktuality/bezpecnost-na-sto-tisic-let-podcast-s-kolegyni-vaclavou-havlovou-11746.
Více o PVP Bukov se dozvíte na jeho samostatném webu: https://www.pvpbukov.cz/
Jak probíhá vývoj obalového souboru pro budoucí definitivní uložení radioaktivích odpadů z našich jaderných elektráren v hlubinném úložišti a jak je do tohoto procesu zapojena ÚJV Řež?
Poslechněte si Radka Trtílka, ředitele naší divize Radioaktivní odpady a vyřazování, v rozhovoru pro Český rozhlas, pořad Věda plus.
Rozhovor si můžete pustit také v archivu ČRO Plus (čas 17:49:45): https://program.rozhlas.cz/zaznamy#/plus/2021-12-02