Drobečková navigace
Česká republika a naše společnost zanechala důležitou „stopu" na Jaderném summitu 2016 v USA. Česká republika je jednou z prvních zemí, které ze svého území kompletně odstranily vysoce obohacený uran, za což byla spolu s dalšími 16 zeměmi oceněna v rámci Summitu o jaderném průmyslu, který se ve Washingtonu koná souběžně se Summitem o jaderné bezpečnosti. Realizátorem odvozů byla naše společnost. ÚJV Řež.
Kde se vzala myšlenka Summitu
Proces vzniku a realizace summitů o jaderné bezpečnosti vzešel z iniciativy prezidenta Baraka Obamy zformulované v jeho projevu na Hradčanském náměstí v Praze během setkání EU – USA, který hostilo české předsednictví v Radě EU v dubnu 2009. Pro problematiku jaderné bezpečnosti spolu s otázkami jaderného odzbrojení a nešíření jaderných zbraní se vžilo označení „Pražská agenda", která je od roku 2011 v Praze každoročně diskutována v rámci stejnojmenné mezinárodní konference.
Naše společnost zde představila projekt odvozu vysokoobohaceného paliva z různých koutů světa zpět do Ruské federace a nově i do Číny. Zájemci si mohli prohlédnout jednoduchou mapu a zmenšený model obalového souboru, který jsme vyvinuli společně se Škoda JS. Podrobnosti byly na informačních panelech. Nabídli jsme tak premiéru Bohuslavu Sobotkovi, který zastupoval na summitu naši zemi, podrobné informace k projednávané problematice. Podklady dostal přímo od našeho generálního ředitele Karla Křížka. O náš podíl na odvozu vysokoobohaceného paliva se zajímal i Petr Gandalovič, velvyslanec ČR v USA a další účastníci z řady zemí.
Debata na zasedání, kterého se účastní více než 50 zemí, byla podle Sobotky ve stínu rostoucí frekvence teroristických útoků, zejména toho březnového z Belgie. "Ukazuje se, že riziko terorismu je stále větší a podle expertů a vyjádření řady hlav států, která tady zazněla, existuje i reálné riziko, že teroristé budou usilovat o to, aby se dostali k obohacenému jadernému palivu a zneužili ho pro teroristické útoky," poznamenal také.
„Zopakoval jsem nabídku našich expertů, našich zkušeností, které jsme schopni nabídnout dalším zemím, které budou usilovat o to, aby se tohoto procesu posílení bezpečnosti účastnily," uvedl ve svém projevu premiér. Česko má podle něj v oblasti výjimečné know-how, které může nabídnout, a které využívá znalostí z programu, který vedl ke snížení počtu zemí s vysoce obohaceným uranem, na kterém se podílí Ústav jaderného výzkumu v Řeži (dnešní ÚJV Řež, a. s.).
Dále k tomu premiér Sobotka řekl: „Problematiku jaderné bezpečnosti a prevence jaderného terorismu cestou účinného zabezpečení jaderného materiálu ve světě považujeme za velmi významnou. Vláda v této oblasti udělala řadu konkrétních kroků. Patříme mezi lídry v oblasti opatření na posilování jaderné bezpečnosti a můžeme nabídnout rozsáhlé zkušenosti i technická řešení. V minulých letech jsme takto poskytli podporu několika zemím střední a východní Evropy, včetně Maďarska, Polska, Ukrajiny či Srbska". „Naše výsledky v této oblasti nejlépe dokládá to, že podle nejnovější studie nezávislé organizace Nuclear Threat Initiative je Česká republika na šestém místě ze 152 sledovaných zemí v oblasti zajištění jaderné bezpečnosti," dodal premiér.
Nad rámec závazků, které ČR spolu s ostatními účastnickými zeměmi přijala v rámci společného Komuniké, se naše republika dobrovolně přihlásila ke 12 dalším dílčím aktivitám na posílení jaderné bezpečnosti v konkrétních oblastech, např. školení odborníků, bezpečný transport jaderného materiálu a další.