Drobečková navigace
Rok 2024 je už padesátým rokem v řadě, ve kterém se v řežském údolí vyrábějí radiofarmaka. Prvními preparáty, vyráběnými tehdy na reaktoru VVR-S, byly v roce 1974 jodidové přípravky Orthojodhippuran OJH 131I a Bengálská červeň BČ 131I.
Volbu právě těchto radiofarmak podpořila nejen jejich oblíbenost v medicíně, ale také nižší technologická náročnost, která umožnila rychlé zavedení výroby i při omezených kapacitách zdejšího Oddělení radionuklidů (založeného v roce 1972).
Frekvence výroby střídala preparáty po týdnech – v lichých se vyráběla bengálská červeň, v každý sudý týden pak orthojodhippuran. Z Řeže je tehdy do celého Československa transportovaly auta i letadla, nejvýchodnějším odběratelem byly Košice, nejzápadnějším Karlovy Vary. A stejně jako dnes, i tehdy expedice probíhala ihned po dokončení výroby, potvrzení o propuštění šarže k pacientům ale od nás dostávaly nemocnice telegraficky.
Historie: F. Budský a M. Čtvrtníček při výrobě bengálské červeně (foto M. Šorf)
První radiofarmaka se vyráběla na řežském reaktoru VVR-S. Ten jako jediný v republice produkci umožňoval díky systému zakládání schránek do vertikálních kanálů, doplněnému pneumatickou poštou, kde bylo možné volit různé ozařovací doby. Součástí výrobní technologie byly samozřejmě také horké a polohorké komory v naší budově Radiochemie, ve kterých probíhalo finální zpracování radioaktivních preparátů.
Historie: Polohorká komora na výrobu přípravky Orthojodhippuran a Bengálská červeň (Foto M. Šorf)
Historie: V. Tejnecká při analytické kontrole čistoty preparátů (foto M. Šorf)