Drobečková navigace
PET je zkratka názvu lékařské vyšetřovací metody „Pozitronová emisní tomografie“. Při takovém vyšetření aplikuje lékař pacientovi nitrožilně (injekčně) přesně stanovené množství radioaktivní látky a speciální tzv. PET kamerou sleduje, do jakých částí těla se rozšířila. Nález zvýšeného množství radioaktivity v některé části tkáně nebo orgánu, kde to není fyziologicky dané, může ukazovat např. na rakovinné bujení nebo na jiný nestandardní jev v organismu, kterým se lékaři musí dále zabývat.
PET zobrazovací metoda pracuje s molekulami látek, které jsou našemu tělu vlastní. Na tyto molekuly se při výrobě radiofarmaka naváže radioaktivní atom. Nejvíce se využívá glukóza, jednoduchý cukr a běžný zdroje energie pro naše buňky, která zajistí distribuci radioaktivity v rámci celého organismu
PET / CT je jedno z nejmodernějších vyšetření současné medicíny. Umožňuje odhalit řadu patologických stavů zejména v onkologii, kardiologii, neurologii, pneumologii, urologii, využívá se rovněž při průkazu zánětlivých a degenerativních procesů. Skládá se ze dvou vyšetření – pozitronové emisní tomografie (PET) a výpočetní tomografie (CT). Zatímco PET stanovuje míru poškození buněk, CT (computed tomography) stanovuje přesné umístění postiženého ložiska. Vyšetření se zpravidla provádí v rozsahu hlava až stehna, popř. celotělově.